E mërkurë, 3 Qershor, 2020
23 C
Tirana

382 ditë pa ngrënë për të rënë në peshë, historia e jashtëzakonshme e Angus Barbierit (VIDEO)

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Shumica e shkencëtarëve, thonë se qëndrimi pa ngrënë për më shumë se 40 ditë, mund të jetë jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. Por skocezi Angus Barbieri, ka thyer çdo rekord. Në vitin 1965, 27-vjeçari obez u paraqit në urgjencën e Spitalit Merifilld në qytetin e Dandit.

Në atë moment, ai peshonte 210 kg. Angus u tha mjekëve se ishte i gatshëm të hiqte dorë nga ushqimi për një fare kohe, që të mundej të binte në peshë. Mjekët ranë dakord të ndiqnin ecurinë e tij. Por pasi agjëroi për 40 ditë me radhë, ai e pa se e kishte të thjeshtë të vazhdonte të jetonte pa ushqim. Angus donte të ishte në një formë fizike të përsosur.

Për më shumë se një vit, ai konsumoi vetëm vitamina. Në ditën e 92-të, nisi të merrte pilulat e kaliumit, ndërsa nga dita e 345-të nisi të hante kripë. Në ndonjë rast, Angus konsumonte vetëm pak sheqer dhe qumësht. Gjatë dietës së tij ekstreme, nuk mori asnjë trajtim mjekësor. Angus e ndaloi agjërimin e tij më 11 korrik 1966.

Në 382 ditë, ai humbi 125 kilogramë, dhe peshonte vetëm 81 kilogramë. Pavarësisht se humbi peshë aq shpejt, gjatë 5 viteve që pasuan rifitoi vetëm 16 kg. Angus u zhvendos me banim në Uoruik të Anglisë, ku u martua, pati 2 djem, dhe jetoi edhe 24 vite të tjera./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dyshuar si ekstremist/ Ja kush është Ronald Kryemadhi që kërcënoi policinë në Kamëz (FOTO)

Një 35-vjeçar i identifikuar si Ronald Kryemadhi, qëlloi mbi punonjësit e policisë me armë, për shkak se këta të fundit kishin shkuar për të...

Tentuan të grabisin karburantin në Durrës, kapen në Krujë dy të shpallurit në kërkim

Dy të rinj janë arrestuar sot në Krujë, pasi ishin shpallur në kërkim për vjedhje të mbetur në tentativë. Në pranga kanë rënë shtetasit Xh....

Zaida Çobo padit Ardi Veliun dhe kërkon 1 milion lekë dëmshpërblim

Pak ditë më parë, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, shokoi mbarë opinionin publik me një veprim të paprecedentë. Në përpjekje...

Qeveria merr 4 vendime për Rindërtimin/ Ahmetaj: Sot nis programi i granteve për Shijakun

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka deklaruar se qeveria ka marrë katër vendime për procesin e rindërtimit. Përmes një deklarate për mediat, Ahmetaj bën me...

Dokumenti/ Zbardhet marrëveshja e koalicionit mes LDK-së dhe Listës Serbe

Parlamenti në Kosovë ka votuar qeverinë e re të kryesuar nga Avdullah Hoti i LDK-së, me 61 vota. Për qeverinë e re të Kosovës...
WhatsApp KONTAKTO TT