E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

31-vjeçari që vrau ish-bashkëshorten, kishte mbështjellë armën me peshqir

Gjykata e Fierit ka lënë në burg 31-vjeçarin Elton Metaj, i cili vrau ish-bashkëshorten e tij disa ditë më parë. Gjatë seancës gjyqësore, i pandehuri ka pranuar krimin e rëndë, ndërsa është shfaqur i rënduar nga ana psikologjike në sallën e gjyqit. Elton Metaj e kishte mbështjellë armën me peshqir, ndërsa e ka qëlluar Sabrinën sapo e ka parë.

Disa detaje të rënda janë publikuar në emisionin “Me zemër të hapur” në News24 për natën e së premtes kur ndodhi vrasja. Metaj ka hyrë brenda shtëpisë tre katëshe, dera e së cilës është në rrugën kryesore që lidh Fierin me fshatin Zhupan.

“Përballë shtëpisë ndodhet një arë me misër, dhe dyshohet se autori ka qëndruar i fshehur aty për disa orë, dhe kur janë larguar xhaxhai, vëllai dhe të gjithë burrat, ka hyrë nga dera kryesore, e cila ka qenë e hapur pasi kishte 30 minuta që ishte larguar i vëllai i Sabrinës.
Në korridor të banesës ka dalë kunata shtatzënë, e ka kërcënuar dhe atë. Më pas ka dalë nëna e Sabrinës që i ka kërkuar të largohet. Ai ka vazhduar të kërkojë Sabrinën, dhe kur 23-vjeçarja ka nisur të dalë, e ka qëlluar menjëherë. Trupi i saj është rrokullisur nga shkallët. Shenjat e plumbave janë dhe në katin e e dytë dhe të tretë të banesës. Vajza e vogël po flinte në katin e dytë me gjyshen”, raporton “BalkanWeb”.

Detajet e ngjarjes flasin për një krim me paramendim nga ana e 31-vjeçarit Elton Metaj, i cili ishte divorcuar prej një viti me Sabrina Bengaj, por nuk e pranonte këtë ndarje.

“E kishte mbështjellë armën me peshqir të madh, për të amortizuar zhurmën. Ka dalë nga banesa ku kishte lënë mjetin e tij të ndezur. 10-15 metër më tej, ka hedhur peshqirin dhe është larguar”.

Lexo edhe :   Vrau ish-gruan me bukë në gojë, qan para gjykatës: Vjehrri më kërcënoi

31-vjeçari ka thënë se ishte gjatë gjithë kohës nën presionin e vjehrrit, ndaj mori armën dhe kreu krimin.

Lexo edhe :   Vrau ish-gruan me bukë në gojë, qan para gjykatës: Vjehrri më kërcënoi

“Vjehrri më kërcënonte; më thoshte se do të më vriste. Armën e bleva për vetëmbrojtje. Unë e doja Sabrinën, por isha në presion”.

Vrasja ndodhi katër ditë më parë, në një fshat të Fierit, brenda banesës së babait të 23-vjeçarës së ndjerë, e cila kishte një urdhër-mbrojtje. Bengaj kishte urdhër mbrojtje nga ish-bashkëshorti i saj, por dhe ky urdhër nuk e mbrojti nga ngjarja e rëndë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....