E hënë, 25 Maj, 2020
18 C
Tirana

30 mjekë dhe infermierë në Itali/Ngjela: Nuk flitet për sakrificë, ata do të paguhen

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka komentuar në lidhje me reagimet e atyre, që kanë qenë kundër dërgimit të 30 mjekëve dhe infermierëve në Itali.

Përmes një postimi në Facebook, Ngjela shprehet se këtu nuk flitet për sakrificë, por për një rrezik që paguhet.

Sipas avokatit, ata do të paguhen 3,000 euro në muaj, teksa shton se ky nuk është çmimi i vetëm që ata do të marrin. Ngjela thekson se mjekët e dërguar do të marrin famë ndërkombëtare dhe vlerësim të profesionit të tyre.

Postimi i plotë:

Po dëgjoj reaksionin kundër vajtjes së mjekëve shqiptarë në Itali.

Është për të vënë duart në kokë. Nuk e njohin fare sistemin ekonomik të Shqipërisë dhe të gjithë Perëndimit.

Zotërinj: është kapitalizëm ky. Nuk flitet këtu për sakrificë, por për rrezik që duhet të paguhet. Ky është kapitalizmi: rreziku është çmim.

Si nuk dëgjova ndonjë nga këta që të flasë për pagën që do të marrin mjekët atje, në funksion të rrezikut!!! Por, dhe për famën ndërkombëtare, dhe edhe për vlerësimin e profesionit që do të marrin mjekët atje. Në fakt: të gjitha çmim janë.

Lexo edhe :   “Mjaltë, hudhër dhe limon”, lideri që u tall me COVID-19 përfundon në spital

Paga e tyre është shpallur para se sa ata të shkojnë në Itali: 3000 euro në muaj për mjekun. A është e mjaftë? Këtë e dinë ata që e kanë pranuar.

Kjo është thembra e Akilit në këtë sistem: sa është paraja që i jepet mjekut për rrezikun? Dhe duhet të kuptohemi: nuk është ky koncepti i sakrificës së infiltruar nga realizmi socialist. Ky është koncepti kapitalist: pasurimi vjen nga përballimi i riskut.

Në një kohë të rrezikut global, dy janë aspektet që paguhen: ndershmëria dhe rreziku. Heroizmi nuk hyn këtu, se i takon shenjtorëve.

Lexo edhe :   Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Kurse, për faktin që edhe qëndrimi i Partisë Demokratike nuk flet për pagën që do të marrin mjekët në funksion të rrezikut, por për sakrificën e tyre, kuptohet që nuk ka vizion të djathtë. Se mos e ka pasur ndonjëhere!!!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtyrja e zgjedhjeve/ Meta: Basha nuk u tregua korrekt

Mbrëmjen e sotme, në emisionin “Opinion” Presidenti Ilir Meta theksoi se për shtyrjen e zgjedhjeve në tetor kishte diskutuar me opozitën, por sipas tij,...

Shokon Meta: Rama i shërben lobit serb në Washington

Presidenti Meta ka lëshuar një deklaratë të fortë në emisionin “Opinion”, teksa tha se kryeminisitri Rama i shërben lobit pro serb në Washington. Madje...

“Mos i bjerë të fikët Presidentit”, Meta publikon sms e diplomatit të huaj

Presidenti Ilir Meta ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”, ku publikoi mesazhin e një diplomati të huaj, që sipas tij, e...

Meta me parti të re? Presidenti flet troç

Presidenti Ilir Meta është përgjigjur sërish lidhur me deklaratën e kryeministrit Edi Rama, se do krijonte parti të re. I ftuar në emisionin ‘Opinion’,...

Meta i ‘përvishet’ Ramës: Unë punoj me letra, s’merrem me thashetheme

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, tha mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” se punon me letra dhe jo me Facebook e Twitter, duke iu...
WhatsApp KONTAKTO TT