E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

3 vite nga vdekja e Ardit Gjoklaj, Zhupa: Si Veliaj po pasuron ish-prokurorin që e shpëtoi nga burgu

Zëdhënësja e PD-së Ina Zhupa përmes një postimi ka përkujtuar 3 vjetorin e humbjes së jetës të Ardit Gjoklajt.   Ndër të tjera ajo shkruan se sot bëhen 3 vite nga vrasja e Ardit Gjoklaj, por ende  nuk ka asnjë fajtor. Përkundrazi sipas saj, se pas ngjarjes së rëndë, kryebashkiaku Veliaj ka mbushur me miliona firmën “Fusha sh.p.k”. Petrit Fusha ka qenë kreu i Prokurorisë së Tiranës, ndërsa në fillim të muajit prill ka dhënë dorëheqjen edhe si prokuror. Sipas Zhupës, Fusha e ka mbyllur dosjen e 17-vjeçarit pasi kishte miqësi me Veliajn. Ndërkohë që sipas saj ai është fajtori dhe drejtësia duhet të vepronte mbi kryetarin e bashkisë.

“Drejtuesi i Prokurorisë së Tiranës Petrit Fusha, asokohe drekonte në lokalet e Tiranës me Veliajn. Duke treguar qartë anshmërinë e tij në dhënien e drejtësisë. Dosja u mbyll pa fajtor! Veliaj shpëtoi!Ndërkohë pazarin e tyre e paguajmë nga buxheti jonë, me taksat tona pasurojmë Fusha shpk! Mos flisni për reformë në drejtësi kur vrasësi i Arditit është i lirë!”, shkruan Zhupa.

Postimi i plotë

Sot 3 vjet nga vrasja e Ardit Gjoklajt! Asnjë fajtor! Veliaj mbush me miliona Fusha sh.p.k dhe qëndron i paprekur në krye të Bashkisë.

Erion Veliaj me 16 Qershor 2016 vizitoj landfillin e Sharrës duke e promovuar si sukses kontraktimin e një kompanie nga Bashkia Tiranë që do të kryente riciklimin e mbetjeve, Veliaj gjithashtu premtoj që kushtet e punës janë të modernizuara dhe bëri thirrje për punësim të sa më shumë njerëzve në landfill .

Rreth 2 muaj më vonë me 7 Gusht 2016 Ardit Gjoklajt ju shkaktua vdekja nga një ekskavator i kompanisë gjatë punës në landfill, viktimës ju gjend veshur uniforma me mbishkrimet “Bashkia Tiranë”. Arditi ishte punësuar në impiantin e riciklimit me shpresën se do të mblidhte paratë e nevojshme për të blerë librat e shkollës, pa rënduar familjen . Familjarët e 17-vjeçarit të vdekur dhe punonjësit e kompanisë “3R” sh.p.k tregojnë se fëmijë, gra dhe burra u punësuan në shkelje të ligjit dhe u shfrytëzuan në mungesë të kushteve të punës dhe sigurisë në landfillin e administruar nga Bashkia e Tiranës.
Drejtuesi i Prokurorisë së Tiranës Petrit Fusha, asokohe drekonte në lokalet e Tiranës me Veliajn duke treguar qartë anshmërinë e tij në dhënien e drejtësië. Dosja u mbyll pa fajtor! Veliaj shpëtoi!Ndërkohë pazarin e tyre e paguajmë nga buxheti jonë, me taksat tona pasurojmë Fusha shpk! Mos flisni për reformë në drejtësi kur vrasësi i Arditit është i lirë! #drejtesipërArditin

Më 17 tetor të 2016 ekspertiza mjekoligjore, e administruar tashmë si provë në dosje, konfirmoi vdekjen e të riut, pas goditjes nga  fadroma, e cila ishte duke punuar me pirgun e mbeturinave, më 7 gusht 2016.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...