E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

24 vende të botës me Omicron, OBSH: Rrezik më i lartë i ri-infektimit

Zyrtarët shëndetësorë thonë se varianti i ri i koronavirusit Omicron tani është bërë dominues në Afrikën e Jugut, dhe po nxit një rritje të mprehtë të infeksioneve të reja. Rreth 8.500 infeksione të reja Covid janë regjistruar në shifrat më të fundit ditore. Kjo është pothuajse dyfishi i 4.300 rasteve të konfirmuara një ditë më parë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Omicron tani është zbuluar në të paktën 24 vende të botës.

Afrika e Jugut ishte vendi i parë që zbuloi variantin e ri me shumë mutacion. Instituti i tij Kombëtar për Sëmundjet e Transmetueshme (NICD) ka thënë se më shumë se 70% e të gjitha gjenomave të virusit që ai renditi muajin e kaluar, kanë qenë të variantit të ri.

India, Gana, Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë ndër vendet e fundit që kanë konfirmuar rastet e tyre të para të Omicron. Të tjerë, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe Gjermaninë, kanë parë gjithashtu njerëz të infektuar nga varianti i ri.

Shumë pyetje në lidhje me Omicron mbeten për t’u përgjigjur, duke përfshirë sa mbrojtje ofrojnë vaksinat aktuale. OBSH e ka kategorizuar atë si një “variant shqetësues” dhe thotë se provat e hershme sugjerojnë se ka një rrezik më të lartë të ri-infektimit.

Në fillim të kësaj jave, vendet në mbarë botën kufizuan udhëtimet nga Afrika Jugore, pasi dolën detaje të përhapjes së Omicron.

Kjo e shtyu Ministrinë e Jashtme të Afrikës së Jugut të ankohej se po ndëshkohej – në vend që të duartrokiteshin – për zbulimin e Omicron.

Presidenti i Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa tha gjithashtu se ishte “thellësisht i zhgënjyer” nga ndalimet e udhëtimit, të cilat ai i përshkroi si të pajustifikuara.

Lexo edhe :   Pretendimi tronditës i studiuesve kinezë:Omicron mund të ketë ardhur nga minjtë

Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, më vonë paralajmëroi se masat e përgjithshme të Covid po penalizonin Afrikën jugore.

Shkalla e infeksionit të ri pritet të rritet në atë që tani është fillimi i valës së katërt në Afrikën e Jugut. Departamenti Kombëtar i Shëndetësisë thotë se ka pasur gjithashtu një rritje të lehtë në shtrimet në spital. Ashtu si me variantet e mëparshme, tabloja e plotë nuk do të bëhet e qartë derisa “njerëzit të sëmuren aq sa duhet të shkojnë në spital”, që në përgjithësi është “tre, katër javë më vonë”, thotë Prof Salim Abdool Karim i Task Forcës Afrikane për koronavirus.

Lexo edhe :   “Piku më i lartë në 2 vite pandemi”, zbardhet vendimi i Komitetit të Ekspertëve

Shumica e njerëzve që janë shtruar në spital në Afrikën e Jugut, nuk ishin vaksinuar kundër koronavirusit, sipas NICD. Rreth 36% e të rriturve afrikano-jugor deri më tani janë vaksinuar plotësisht – shumë më tepër se mesatarja prej 6% e regjistruar në të gjithë kontinentin afrikan që nga tetori, por më e ulët se mesatarja e fundit evropiane prej 54%.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...