E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

21-vjeçarja nga India fiton kurorën e më të bukurës në botë

Harnaaz Sandhu nga India u kurorëzua Miss Universe 2021 të dielën, duke shënuar fundin e një konkursi të diskutueshëm të organizuar këtë vit në Izraelin jugor.

Në një fjalim në skenë gjatë konkursit, Sandhu u kërkoi të rinjve “të dinë se janë unikë dhe kjo është ajo që ju bën të bukur, mos e krahasoni veten me të tjerët”.

“Kam besuar në veten time, dhe kjo është arsyeja pse po qëndroj këtu sot”, shtoi ajo, duke marrë duartrokitje të forta nga publiku.

Konkursi u mbajt në qytetin turistik të Eilat, me 80 gra nga e gjithë bota që konkurruan për kurorën. Mbrëmja e së dielës ishte dita e fundit e garës, ku eliminimet ngushtuan numrin e finalistëve deri sa mbetën dy të fundit.

Nadia Ferreira e Paraguait dhe Lalela Mswane e Afrikës së Jugut ishin nënkampionet e para dhe të dyta.

Konkursi u drejtua nga komediani Steve Harvey. Kur Sandhu kishte arritur në top 5, ajo shfrytëzoi rastin për të përhapur një mesazh mbi ndryshimin e klimës. “Kjo është koha për të ndërmarrë veprime dhe për të folur më pak”, tha ajo. “Të parandalosh dhe të mbrosh është më mirë se të pendohesh dhe të riparosh”.

Konkursi i këtij viti shënon konkursin e dytë Miss Universe të epokës Covid. Kufijtë e Izraelit ishin vendosur të hapeshin për turistët e vaksinuar, përpara ngjarjes kryesore të këtij viti, e cila do të kishte lejuar mijëra fansa të merrnin pjesë.

Por me shfaqjen e variantit të ri Omicron, qeveria izraelite mbylli kufijtë e saj për të huajt dy javë përpara konkursit. Miss France rezultoi pozitive dhe duhej të karantinohej – duke dalë në kohën e duhur për garën paraprake të premten.

Konkursi ishte gjithashtu i mbështjellë në një shtresë tjetër polemike politike, me disa kritikë dhe vende që bënin thirrje për bojkot, si me ngjarjet e mëparshme ndërkombëtare të organizuara në Izrael.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...