E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

200 vrasje në 20 vjet/Kush është Giovanni Brusca, vrasësi më i tmerrshëm i mafias siçiliane (video)

Ai njihej si “Kasapi”, “Ekzekutuesi”, dhe madje edhe “Derri”, si për formën e trupit, ashtu edhe për oreksin e tij për të ngrënë, përfshirë edhe etjen e tij për gjak. Për gati 20 vjet, duke nisur nga fundi i viteve 1970, Brusca dyshohet se ka vrarë 100-200 njerëz. Vrasja ishte biznesi i tij. “Në zemrën e tij, një mafioz nuk është një person gjakatar apo terrorist. Rregulli është se ai vret në emër të organizatës”- do të shprehej Brusca në gjyq. Lindi në një fshat të Siçilisë në vitin 1957, në një familje mafiozësh.

Stërgjyshi, gjyshi dhe babai i tij, kishin qenë që të gjithë pjesë e mafies, ndërsa i ati ishte ende bosi i zonës në vendlindjen e tij. Që në fëmijëri ai ndihmonte të atin në arratitë e tij të shpeshta, për t’i shpëtuar kapjes nga policia. Vrasjen e pare, e kreu kur ishte vetëm 18 vjeç, për të mos u ndalur më. Shumë shpejt, u bë killeri i preferuar në shërbimin e Salvatore Riina, “bosit të bosëve” të Cosa Nostra. Në shumicën e vrasjeve, ai kujdesej për zhdukjen e kufomave, të cilat i shkrinte në acid.

Brusca, ka qenë protagonist në vrasjen e disa zyrtarëve të lartë italianë, mes të cilëve prokurorin e antimafias Giovanni Falcone. Arrestimi dhe pendimi i mafiozit Mario Santo Di Matteo, çoi në arrestimin e Toto Rinës në janarin e vitit 1993, dhe të Giovanni Bruca në majin e 1996-ës. Di Matteo e pagoi shumë shtrenjtë tradhëtinë. Djali i tij 11-vjeçar u rrëmbye nga Brusca, u mbajt peng për 3 vjet, dhe në fund u vra, ndërsa trupi i tij u shkri në acid. Ishte vrasja e fundit, e një përbindëshi me fytyrë njeriu.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...