E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

1948/ CIA: Shqiptarët duan të emigrojnë drejt Sirisë, frikë se i dorëzojnë tek Enver Hoxha

Pas mbarimit të luftës, mijëra shqiptarë anti-komunistë, ballistë apo legalistë, u larguan nga Shqipëria në vjeshtën e vitit 1944, kryesisht drejt vendeve perëndimore. Shumica e tyre u vendosën fillimisht në kampet e refugjatëve në Itali dhe Greqi. Përmes një letre drejtuar autoriteteve amerikane në gushtin e vitit 1948, një nga drejtuesit e Ballit Kombëtar, Kadri Cakrani, pasi përshkruan trajtimin e egër që u bëhet shqiptarëve nga italianët, kërkon mërgimin e tyre të organizuar drejt Sirisë.

Sipas një dokumenti të deklasifikuar të CIA-s, që bazohet në letrën e Cakranit, shqiptarët anti-komunistë druheshin se qeveria italiane mund të arrinte një marrëveshje me qeverinë komuniste të Enver Hoxhës, për rikthimin e tyre në Shqipëri, në këmbim të qindra italianëve që mbaheshin ende në Shqipëri. Frika e tyre ishte e bazuar.

Atë vit Italia mbante zgjedhjet parlamentare, dhe pritej që ato të fitoheshin nga komunistët, si fitimtarët e luftës. Dhe ishte ndërhyrja e SHBA përmes CIA-s dhe Vatikanit, ajo që e shmangu ngjitjen e tyre në pushtet. Cakrani zgjodhi Sirinë si një vend anti-komunist, pa interesa të veçanta mbi Shqipërinë, por që ka kujtime të mira për shqiptarët, që kur ishin bashkë nën sundimin osman. Në letrën e tij Cakrani, thotë se Beogradi është shumë aktiv në përçarjen e shqiptarëve në kamp, për të penguar bashkimin e tyre në një front.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...