E premte, 3 Prill, 2020
3 C
Tirana

18 mln euro detyrime, qeveria s’ka shlyer gjyqet e humbura në Strasburg

Lexo edhe ...

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Qeveria ka grumbulluar 18 milionë euro detyrime të pashlyera për gjyqet e humbura në Strasburg përgjatë periudhës 2015-2019. Të dhënat janë bërë publike nga një aduit i kontrollit të lartë të shtetit mbi avokaturën e shtetit.

Sipas KLSH, deri në fund të vitit të kaluar evidentohen 4 vendime të Gjykatës Evropiane të të drejtave të njeriut ende të pa ekzekutuara, të cilat kanë një faturë totale prej gati 18 milionë euro.

Pjesa dërrmuese e kësaj fature i përket vetëm një vendimi. Është ai i gjyqit Xhuvi Sharxhi dhe të tjerë kundër Shqipërisë për prishjen e pallatit tek uji i ftohtë në Vlorë, ku rezultonte pronar edhe vjehërri I kryetarit të partisë demokratike Lulzim Basha.

Për prishjen e këtij pallati qeveria shqiptare u dënua me vendim të formës së prerë për 13.4 milionë euro nga gjykata e Strasburgut. Sipas KLSH kjo faturë ende nuk është paguar nga buxheti i shtetit.

Veç gjyqit për prishjen e pallatit tek uji i ftohtë në Vlorë, qeveria është dënuar edhe për tre çështje të tjera nga Strasburgu. Këto tre gjyqe kanë një faturë totale prej 5 milionë euro dhe ende nuk janë shlyer nga buxheti I shtetit.
KLSH i ka kërkuar qeverisë që të respektojë vendimet e gjykatës së Strasburgut, pasi në të kundërt fatura e tyre për buxhetin mund të rritet më tej për shkak të interesave.

Sipas departamentit të shtetit gjatë viteve të fundit Shqipëria ka humbur mbi 50 milionë euro nga dënimet në gjykatën e Strasburgut dhe pjesa dërrmuese e kësaj fature lidhet me vendimet për pronat./TCH

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

COVID-19 e gjeti Evropën të përgjumur

Më pak se një muaj para se Evropa të fillonte të përpëlitej për maska, ventilatorë dhe teste për koronavirusin, qeveritë e vendeve të Bashkimit...

Koronavirusi/ Përse Shqipëria nuk bën më shumë teste? Përgjigjet Rama

Kreu i Qeverisë Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion”, ndër të tjera iu përgjigj pyetjes: “Përse Shqipëria nuk bën më shumë...

Shqiptarët e mbetur jashtë/ Rama: Motra dhe vëllezër mos tentoni të vini

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” foli për shqiptarët të cilët nuk arritën të riatdhesohen. Kreu i Qeverisë tha se sapo...

Akti Normativ mbi pagesat e qirave/ Rama shpjegon si do paguhen Prilli dhe Maji

Kryeministri Edi Rama përgjatë një lidhje direkte në emisionin “Opinion” shpjegoi Aktin Normativ të nxjerrë nga qeveria për të rregulluar raportin e qirave në...

Lukaku shpërthen në akuza: U desh një juventin i infektuar që të ndalej futbolli

Përhapja e koronavirusit ka sjellë ndalesën e futbollit, por edhe ka tensionuar mardhëniet mes klubeve në Itali. Disa prej tyre mendonin se duhej vepruar...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT