E enjte, 13 Gusht, 2020
21 C
Tirana

18 mln euro detyrime, qeveria s’ka shlyer gjyqet e humbura në Strasburg

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Qeveria ka grumbulluar 18 milionë euro detyrime të pashlyera për gjyqet e humbura në Strasburg përgjatë periudhës 2015-2019. Të dhënat janë bërë publike nga një aduit i kontrollit të lartë të shtetit mbi avokaturën e shtetit.

Sipas KLSH, deri në fund të vitit të kaluar evidentohen 4 vendime të Gjykatës Evropiane të të drejtave të njeriut ende të pa ekzekutuara, të cilat kanë një faturë totale prej gati 18 milionë euro.

Pjesa dërrmuese e kësaj fature i përket vetëm një vendimi. Është ai i gjyqit Xhuvi Sharxhi dhe të tjerë kundër Shqipërisë për prishjen e pallatit tek uji i ftohtë në Vlorë, ku rezultonte pronar edhe vjehërri I kryetarit të partisë demokratike Lulzim Basha.

Për prishjen e këtij pallati qeveria shqiptare u dënua me vendim të formës së prerë për 13.4 milionë euro nga gjykata e Strasburgut. Sipas KLSH kjo faturë ende nuk është paguar nga buxheti i shtetit.

Lexo edhe :   Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Veç gjyqit për prishjen e pallatit tek uji i ftohtë në Vlorë, qeveria është dënuar edhe për tre çështje të tjera nga Strasburgu. Këto tre gjyqe kanë një faturë totale prej 5 milionë euro dhe ende nuk janë shlyer nga buxheti I shtetit.
KLSH i ka kërkuar qeverisë që të respektojë vendimet e gjykatës së Strasburgut, pasi në të kundërt fatura e tyre për buxhetin mund të rritet më tej për shkak të interesave.

Sipas departamentit të shtetit gjatë viteve të fundit Shqipëria ka humbur mbi 50 milionë euro nga dënimet në gjykatën e Strasburgut dhe pjesa dërrmuese e kësaj fature lidhet me vendimet për pronat./TCH

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...