E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

16 vjeç djali dhe 13 vjeç vajza, prindër të një fëmije/ E mitura: Më nxirrni burrin nga burgu

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Këtë të martë në “Stop” trajtohet rasti skandaloz i sjelljes së strukturave të shtetit dhe drejtësisë, që çuan në thellimin e një traume sociale. Një çift të miturish, 16 vjeç djali dhe 13-vjeçe nusja, janë prindër të një foshnjeje 1-muajsh.

Mamaja e 16-vjeçarit kërkon ndihmën e “Stop”, pasi djali i saj ka 6 muaj në burg, i akuzuar për dhunë ndaj të miturës, që e bëri baba.

Por sot 13-vjeçarja thotë se ai nuk e ka dhunuar dhe gjithçka e ka bërë e shtyrë nga e ëma, që nuk e donte këtë lidhje. Kallëzimi për 16-vjeçarin u bë në Korrik 2019 dhe prokuroria e vuri në pranga pas 6 muajsh, në Janar 2020.

Nëna e 16-vjeçarit: Në radhë të parë dua të them këtë që ju kam thirrur vetëm për drejtësi. Kërkoj drejtësi për djalin tim. Është 16 vjeç, është dashuruar me një vajzë të mitur nga Elbasani, vajza është 13-vjeçe. Sot e kësaj dite vajza jeton me ne, djali im akuzohet për përdhunim dhe keqtrajtim të miture. E ka akuzuar vajza bashkë me nënën.

Gazetari: Pse? Ndërkohë që nusja juaj minorene ka edhe një djalë me djalin tuaj? Pse e ka bërë këtë akuzë dhe në çfarë kohe e ka bërë?

Nëna e 16-vjeçarit: Në Korrik të vitit 2019.

Gazetari: Në Korrik të vitit 2019, nusja juaj ka bërë një denoncim, por për çfarë arsyeje?

Nëna e 16-vjeçarit: Ka bërë akuzë të rreme, se po të ishte kjo gjë, ajo vajzë nuk do të ishte tek unë deri sot. Ajo siç e bëri kallëzimin, pas dy ditësh erdhi tek shtëpia ime. Pa e ditur unë që kishte bërë kallëzim të rremë. E kemi marrë vesh pas 5-7 muajsh.

Gazetari: Nga Korriku deri në Janar, a e kanë thërritur në polici që është bërë një kallëzim nga një minorene për keqtrajtim dhe përdhunim?

Nëna e 16-vjeçarit: Nuk kishim asnjë njoftim nga policia?

Gazetari: Po pse e arrestuan në Janar? Çfarë ju thanë?

Nëna e 16-vjeçarit: Ne na thanë të na e sillni djalin për një firmë? Ne e dërguam, ata bënë arrestimin dhe pastaj thanë se e arrestuam në flagrancë.

Gazetari: Ndonjë avokat keni marrë? E keni ndjekur çështjen?

Nëna e 16-vjeçarit: Na drejtoi policia, që të takoni Todo Avdiun se është avokati i djalit.

Gazetari: Ishte vendosur nga shteti?

Nëna e 16-vjeçarit: Po nga shteti, ngaqë ne nuk kishim mundësi të kapnim një avokat.

Prindërit e djalit marrin avokat Toto Avdiun, i cili fillimisht u paraqit si avokat kryesisht e më pas u mori atyre prokurë përfaqësimi. Avokati Toto Avdiu i kërkon 5 mijë euro familjarëve për prokurorin e çështjes. Kur “Stop” interesohet për rastin, avokati, ndryshe nga sa faktohet në kamerën e fshehtë, e mohon që ka kërkuar 5 mijë euro.

Avokati Toto Avdiu: Po, që të marr përsipër si avokat, që të dali.

Babai i minorenit: Po!

Avokati Toto Avdiu: Duhet një shumë lekësh … ju (nuk kuptohet) të flas me prokurorin.

Babai i minorenit: Për 5 mijë euro…?

Avokati Toto Avdiu: Po, 5 mijë euro…

Babai i minorenit: Pa …!

Avokati Toto Avdiu: Ti me mua llafosesh ..pa kë?

Babai minorenit: Aaa ok, se jam…

Avokati Toto Avdiu: Pa kë pyet për çfarë?

Babai minorenit: Është totalja me një fjalë? Me anë prokurori, gjykate dhe për ty?

Avokati Toto Avdiu: Nuk merr as prokurori, as gjyqtari lekë. Ata marrin rrogën e shtetit.

Babai i minorenit: Po!

Avokati Toto Avdiu: Mua më krijon mundësinë, që të ashtu, për të…

Vetë fakti që prokurori i çështjes e ka shtyrë këtë hetim edhe me 3 muaj të tjerë, pas asnjë shkak ligjor, tregon shumë më shumë se çfarë ka konstatuar ky prokuror në çështjen e dy minorenëve.

Psikologia që ka ndjekur procesin pranon se prokurori është vënë në dijeni që akuzat për djalin kanë qenë të rreme, por ia hedh topin prokurorit Petrit Vukaj, i cili është dënuar më parë me 3 vite burg për korrupsion.

13-vjeçarja: Po se pate problem, mund të të pyes disa gjëra?

Psikologia: Për ça do më pyesësh për shembull?

13-vjeçarja: Për shembull nesër është gjyqi…

Psikologia: Në ça ore e ke?

13-vjeçarja: Është në orën 9:30. Edhe unë kam problem tani se jam edhe me fëmijën. Letrat që unë shkrova, që dhashë deklaratën se janë gënjeshtra…

Psikologia: Moj vajzë, ti e the, që mamaja ime më ka shtytur, kaq…Nuk janë gënjeshtra, se nëse ti ke thënë gënjeshtra, ke përgjegjësi penale.

13-vjeçarja: Po, kam. Tëra të vërtetat që janë gënjeshtra…

Psikologia: Po e ka, e ka të shkruar të gjitha fjalët e tua gjykatësi.

13-vjeçarja: Pse nuk e nxjerrin ata atëherë?

Psikologia: Sepse kështu janë procedurat ti **** tashi, mos më bëj në telefon njëmijë pyetje. Tani do ndonjë informacion që të nevojitet, apo do më thuash pse, pse, pse?

13-vjeçarja: Po pra, unë po them më shumë të sigurohem…

Psikologia: Po ka procedura mi shpirt, nuk është ëëë, do lirohet sot, do lirohet nesër. Atë nuk e di unë. Ka procedura që do ndiqen.

13-vjeçarja: Procedurat nuk kuptohen.

Psikologia: Si me?

13-vjeçarja: Asnjë procedurë nuk kam kuptuar unë.

Psikologia: Tani kur të vish nesër këtu të sqaroj unë. Hajt se kam edhe një punë.

13-vjeçarja: Ok.

Emisioni “Stop” mundi që t’i marrë personalisht një intervistë 13-vjeçares dhe nënës së saj, duke vërtetuar katërcipërisht që kallëzimi nuk ka qenë i vërtetë.

E mitura, tashmë nënë e një foshnjeje pranon se bashkëshorti i saj nuk e ka dhunuar.

13-vjeçarja: Unë jam 13-vjeçe. Unë u njoha me **** nëpërmjet Facebook në Qershor të vitit 2019.

Gazetari: Ku jetonit më përpara?

13-vjeçarja: Më përpara jetoja në Elbasan. Ndërsa ai jetonte në Fier. Mbajtëm lidhje deri në Korrik të vitit 2019 dhe pastaj ika tek shtëpia e tij.

Gazetari: Ju ishit shtatzënë në atë kohë?

13-vjeçarja: Jo.

Gazetari: Na trego pak se pse e bëtë kallëzimin në Korrik të vitit 2019?

13-vjeçarja: Unë e bëra kallëzimin për **** në 2019 ngaqë mami, kur isha tek shtëpia e familjes së tij, mami im debatonte me mua që ta lija. Unë kërkoj drejtësi nga shteti tani që të më nxjerrin burrin nga burgu pasi ai mbahet brenda për akuzë të rreme. Mbas të gjithë këtyre debateve, pavarësisht se jemi zënë, pavarësisht se është futur burri im brenda, unë jetoj tek familja e tij qëkur u lidhëm. Edhe tani që është futur brenda. Unë bëra gabim, vajta bëra denoncim pa menduar pasojat që do të vinin më pas. Jam edhe unë fajtore. Pasi u bë kallëzimi i rremë, e detyruar, e shtyrë nga mamaja ime.

Gazetari: E keni deklaruar këtë më pas kur tërhoqët denoncimin? Ia keni vënë në dispozicion prokurorit, avokatit tuaj mbrojtës, ose tek policia se kjo është e vërteta?

13-vjeçarja: E kam deklaruar unë tek të tërë që kam vajtur, tek policia dhe tek prokuroria. E kam deklaruar, por nuk m’i marrin për bazë fjalët e mia.

Gazetari: Ju jeni mamaja e 13-vjeçares, keni qenë në dijeni të lidhjes së vajzës suaj me ****, kur e keni marrë vesh dhe a keni qenë dakord për këtë lidhje se të vegjël?

Nëna e 13-vjeçares: Ajo u njoh me atë djalë në Facebook, pas disa ditësh e kam marrë vesh. Jam interesuar për atë djalë, shumë nuk kam pasur qejf që të lidheshe, sepse është një vajzë e vogël, jo për shkollën, jo për shumë arsye të tjera…

Gazetari: Të ka treguar vajza që mund të ketë qenë e dhunuar, ose, është shprehur vajza me ju si nënë?

Nëna e 13-vjeçares: Jo, ka patur një rast kur ka patur një debat me mamin e atij. Nuk di as për dhunë as për probleme që mund të ketë patur me atë djalë, përkundrazi ka ardhur edhe djali me vajzën, nuk e kam parë si të dhunuar.

Gazetari: Çfarë ndodhi në Korrik të vitit 2019 kur u bë edhe kallëzimi, ju keni qenë edhe prezent me vajzën tuaj?

Nëna e 13-vjeçares: Ne kemi folur me psikologe, me polici, kemi folur, është hetuar edhe vajza.

Gazetari: E keni tërhequr d.m.th. atë që ndodhi në…?

Nëna e 13-vjeçares: Po e kemi tërhequr.

Pas gjithë kësaj shurdhërie e mosreagimi, papritur 13-vjeçarja braktisi fëmijën dhe la shtëpinë e bashkëshortit.

Nëna e djalit: Pasi ikën gazetarët, nusja minorene më braktisi fëmijën. Është 13-vjeçe, nuk di se çfarë bën. Ju lutem, i kërkoj drejtësisë, të më ndihmojë për këtë fëmijë. Djalin e kam në burg, e ka akuzuar nusja minorene, ju lutem më ndihmoni të gjej drejtësi.

Kjo është një kambanë alarmi për institucionet shtetërore dhe ato të drejtësisë, që e çuan këtë rast në këtë pikë. Prokurori dhe avokati presin paratë, për të nxjerrë 16-vjeçarin nga qelia, ndërsa Shërbimi Social është inekzistent në një situatë të tillë. /tvklan.al

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...