E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

11 mars 2004, Madridi përgjaket në sulmin më të rëndë terrorist në Evropë (Video)

Spanja e pagoi shumë shtrenjtë pjesëmarrjen e saj përkrah SHBA-së, në Luftën e Irakut, dhe atë në Afganistan kundër talebanëve me herët. Tre bomba me 200 kg eksploziv në total, shpërthyen njëra pas tjetrës në një tren në metronë e Madridit. Shpërthimet vranë 193 persona, dhe plagosën rreth 2.000 të tjerë.

Ai ishte dhe mbetet sulmi më i rëndë terrorist në një vend evropian, që pas sulmeve të 11 Shtatorit në SHBA. Terroristët e kishin zgjedhur enkas kohën e sulmit: 3 ditë përpara zgjedhjeve parlamentare, të cilat partia e djathtë në pushtet i humbi. Ndërsa të majtët që u ngjitën në krye, nisën të reduktojnë trupat ushtarake spanjolle në Irak dhe Afganistan. Qeveria nxitoi në fillim të akuzonte për këtë akt organizatën ekstremiste baske, ETA. Por nga hetimet u zbulua se sulmet, ishin organizuar nga një celule terroriste pranë Al-Kaedës.

Policia arriti pas disa javësh të gjente dhe rrethonte terroristët e dyshuar, të cilët hodhën veten në erë në momentin e fundit. Ende sot mediat dhe përfaqësues të së djathtës, mbrojnë një teori komploti se sulmi ishte inskenuar qëllimisht për të rrëzuar nga pushteti Partinë Popullore. Sipas tyre shpërthimet u organizuan nga ETA dhe anëtarët e forcave të sigurisë dhe shërbimeve sekrete spanjolle dhe ato marokene.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...