E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

10 vendet me policët më të dhunshëm në botë

10. SHBA

Pas sulmeve të 11 Shtatorit 2001, policia amerikane ka eliminuar shumë njerëz, bazuar në “dyshimin” e aktivitetit kriminal apo terrorist.

  1. Irani

Këtë e tregon shtypja e përgjakshme e protestave anti-regjim në vitin 2019, dhe ato të vitit të fundit, ku u vranë qindra njerëz.

  1. Brazili

Është e zakonshme që policia këtu të vrasë njerëz, kur përpiqet të kontrollojë turmat. Për shumë nga vrasjet, thuhet se kanë nga pas motive racore.

  1. Haiti

Policia dhuron rregullisht shtresën më të varfër dhe pa përkrahje të shoqërisë. Protestat shtypen pa dallim me dhunë. Qeveria është shumë e korruptuar.

  1. Kenia

Në vitin 2016, njerëzit dolën në rrugë kundër qeverisë dhe korrupsionit të saj. Ata u rrahën me hunj dhe shkopinj gome nga policia.

  1. Rusia

Arrestimet arbitrare dhe dhuna në komisariate, është diçka e zakonshme. Autoritetet shpërfillin kritikat për shkeljen e të drejtave të njeriut

  1. Somalia

Ky vend vazhdon të jetë në luftë civile. Mbi 1000 oficerë policie, i janë bashkuar prej kohësh një milicie islamike, që vepron në ilegalitet.

  1. Egjipti

Vetëm në vitin 2015, u raportuan 600 të trotuar, 1265 të zhdukur, dhe 267 vrasje në qelitë e policisë së këtij vendi.

  1. Afrika e Jugut

Torturat dhe përdhunimet e të burgosurve nga policët me uniformë, janë normale në këtë vend. Vetëm në vitin 2016, pati 244 vdekje dhe 124 të dhunuar nga policia.

  1. Pakistani

3,345 njerëz kanë gjetur vdekjen nga dhuna policore gjatë viteve 2014- 2018. Mijëra raste të tjera mbeten të pa raportuara. /TIRANA TODAY 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...