E premte, 25 Shtator, 2020
27 C
Tirana

10 ushqimet që duhet konsumoni për të shëruar pankreasin

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

I nxori sms private, aktorja e ‘Portokalli’-së shpërthen ndaj Altin Bashës: Më ke dëmtuar moralisht dhe profesionalisht. S’do e lë me kaq

Emra të njohur nga trupa e aktorëve të “Portokalli”-së, kanë dhënë dorëheqjen nga spektakli për të nisur rrugëtim tjetër artistik. Një ndër emrat e...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

“Puno fort dhe gjëra të mahnitshme do të ndodhin!”, mesazhi i sekserit që i zhvaste para studentëve

Shtetasi Xhevi Dervishi u prangos sot së bashku me pedagogun Alket Dino, nga Specialistët për Hetimin kundër Korrupsionit në Drejtorinë Vendore të Policisë Korçë,...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Pankreasi luan rolin kryesor kur bëhet fjalë për tretjen. Ai është rreth 15 centimetra i gjatë dhe është e vendosur horizontalisht në pjesën e prapme të stomakut, ky organ është përgjegjës për sekretimin e enzimave digjestive të nevojshëm për ndarjen e ushqimit dhe asimilimin e lëndëve ushqyese. Gjithashtu, pankreasi prodhon insulinë, hormon ky që rregullon nivelin e sheqernave në gjak. Për shkak se ky organ është i ndjeshëm ndaj mosfunksionimit dhe kancerit të pankreasit, është e rëndësishme të konsumojmë disa nga ushqimet të cilat janë provuar që kanë shëruar, forcuar dhe ushqyer pankreasin.

1. Brokoli

Konsumimi i brokolit si dhe perimet nga e njëjta familje siç janë: lakra, lulelakra, zarzavatet, lakra jeshile etj janë të mira për parandalimin e kancerit të pankreasit. Kjo sepse këto perime janë burime të përbërjes së squfurit e cila shmang mutacionin si dhe shumëzimin e shpejtë të qelizave kancerogjene.

2. Hudhra

Allicin  është një përbërje bioaktive në hudhër, e cila ka veti antioksidues që parandalojnë kancerin dhe inflamacionet e pankreasit. 

3. Rrushi i kuq

Resveratroli i koncentruar në lëkurën e rrushit të kuq është një antioksidantë që ruan qelizat e pankreasit nga dëmtimet i plotë. Nëse nuk dëshironi të hani një sasi të konsiderueshme të frutit atëherë mund të konsumoni verën e kuqe nëse nuk vuani nga pankreatiti.

4. Boronica dhe qershi

Kur flasim për përbërje antioksidantë, boronica dhe qershitë mbajnë kurorën.  Konsumimi i tyre ndihmon në shmangien e dëmtimit të qelizave dhe të kancerit me përmbajtjen e antioskidantëve që ndihmojnë në parandalimin e radikaleve të lira nga të këqijat që mund të sjellin.

5. Kërpudha të kuqe Reishi

Mjekësia tradicionale përdorë kërpudhën e kuqe reishi në luftimin e inflamacionit kronik, e cila ndikon në pankreas

6. Patate e ëmbël

Beta-karroten në pataten e ëmbël ndihmon nën kontroll kancerin e pankreasit  duke qenë një antioksidantë i fuqishëm.  Burime të tjera të beta-karroten përfshijnë perime dhe frutat me ngjyra të ndezura siç  janë: pjepri, kajsia, karrotat, misri dhe kungulli.

7. Domate dhe supë domate

Vitamina C në domatet është një antioksidantë që neutralizon radikalët e tepërt të lirë, duke zvogëluar rrezikun e kancerit të pankreasit. 

8. Spinaq

Spinaqi është i pasur me hekur dhe vitaminë B të cilat janë të nevojshme për shëndetin optimal të pankreasit.  Konsumimi i pjesës tjetër të perimeve jeshile siç janë:  sallata ajsberg, lakra e zezë, rrepa etj janë të mira për pankreasin. 

9. Produktet e sojës

Proteina është e nevojshme për ruajtjen e shëndetit të pankreasit. Çfarë është e mirë për produktet e sojës është se janë një burim i proteinave  pa përmbajtje yndyrash të cilat shkaktojnë probleme apo ti përkeqësojnë për organin vital. 

10. Kosi

Konsumimi i kosit jo vetëm që ka një shije të mirë por është një mënyrë mjaftë efektive për të rritur sistemin imunitar dhe parandaluar pankreasin nga infeksionet. Përzgjedhja e kosit jo të ëmbël është faktor plus për një shëndet të mirë.  (Gazeta Shëndeti)

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Këshilli Bashkiak i Shkodrës padit Voltana Ademin

Këshilli bashkiak socialist i Shkodrës ka paditur kryetaren demokrate në detyrë, Voltana Ademin. Padia është ngritur kundër vendimit që Ademi ka marrë për “Miratimin e...

Itali/ Arrestohen dy shqiptarë në Itali, u kapën me hashash dhe kokainë

Ditën e sotme janë arrestuar dy të rinj shqiptarë nga policia italiane. Ata akuzohen për tregtimin e lëndëve narkotike. Shqiptarët janë të moshës 24 dhe...

“Është cenuar legjitimiteti i Gjykatës Speciale”, Thaçi mbron veteranët e UÇK-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar pas bastisjes së zyrave të veteranëve të UÇK, edhe arrestimeve që janë bërë. Në një deklaratë për mediat,...

Bizneset e drejtuara nga gratë në Shqipëri u dëmtuan rëndë nga tërmetet dhe pandemia

Në Shqipëri, dy tërmetet e vjeshtës së kaluar dhe pandemia Covid-19 kanë dëmtuar ndjeshëm edhe sipërmarrjet e drejtuara nga gratë. Sipas një studimi të shoqatës...

Finlandë, tamponët e testimit të virusit zëvendësohen nga qentë

Autoritetet finlandeze po përdorin qentë e trajnuar për të nuhatur pasagjerët si pjesë e një testi në aeroportin “Vantaa” të Helsinkit. “Qentë janë të aftë...