E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

10 shprehje nga Xhejms Xhojs, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Mbyll sytë dhe shiko”.

“Mendo sikur po arratisesh dhe shko drejt vetes. Rruga më e gjatë është rruga më e shkurtër. ”

“Historia, -tha Stefeni-, është një makth nga i cili po përpiqem të zgjohem.”

“Një gjeni nuk bën asnjë gabim. Gabimet e tij janë të qëllimshme dhe janë portat drejt zbulimit. ”

“Jeta është shumë e shkurtër për të lexuar një libër të keq”.

“Trupi im ishte si një harpë dhe fjalët dhe gjestet e saj ishin si gishtat që luanin telat.

“Shekspiri është vendi i lumtur i gjuetisë së të gjitha mendjeve që kanë humbur ekuilibrin”.

“Buzët e saj prekën trurin e tij teksa i preknin buzët, sikur të ishin transportues të një fjale të paqartë dhe midis tyre ai ndjeu një të huaj të zhytur në mendime dhe të ndrojtur, më të errët se sa të fiktit e mëkatit, më e butë se tingulli apo aroma”.

“Z. Dafi jetonte në distancë të shkurtër nga trupi i tij”.

“Një nga një ata po bëheshin hije. Më mirë të kalosh me guxim në atë botën tjetër, në lavdinë e plotë të ndonjë pasioni, sesa të zbehesh e të vyshket trishtueshëm me kalimin e moshës. ”

/përshtati Totila Kotorri / Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...