E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

10 shprehje nga H. L. Borges, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Gjithmonë e kam imagjinuar parajsën si një lloj biblioteke.”

“Nuk jam i sigurt që ekzistoj, në fakt. Unë jam çdo shkrimtar që kam lexuar, të gjithë njerëzit që kam takuar, të gjitha gratë që kam dashur, të gjithë qytetet që kam vizituar.”

“Nuk mund të fle nëse nuk jam i rrethuar nga librat”.

“Kur jam me ty dhe kur nuk jam me ty është mënyra e vetme për të matur kohën.”

“Le të krenohen të tjerët me faqet që kanë shkruar, unë preferoj të mburrem me ato që kam lexuar. ”

“Të biesh në dashuri do të thotë të krijosh një fe që ka një zot të gabueshëm”.

“Në vend që të presësh që dikush të të sjellë lule, mbill kopshtin tënd dhe zbukuro shpirtin tënd.”

“Mos fol nëse ajo që do të thuash nuk është më e mirë se heshtja!”

“Kur shkrimtarët vdesin, ata bëhen libra, gjë që, në fund të fundit, nuk është dhe aq mishërim i keq”.

“Parajsa dhe ferri më duken joproporcionale: veprimet e njerëzve nuk meritojnë aq shumë”.

Përgatiti: T.Kotorri/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...