E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

10 qytetet e mbyllura ruse, që fshehin sekretet ushtarake

Seversk: Prodhon plutonium për armët bërthamore. Mund të vizitohet, vetëm me leje të posaçme.

Viljuçinsk: Njihet për ndërtimin e nëndetëseve bërthamore. Ka tunele të fshehta, që shërbejnë si strehë për nëndetëset e flotës ruse.

Zareçni: Ka një central të madh bërthamor. Asnjë banor nuk lejohet të largohet nga qyteti.

Norilsk: Kompleksi më i madh metalurgjik në botë. Aty ndodhen raketat balistike ndërkontinentale.

Ozjorsk: Prodhuesi kryesor i plutoniumit. Dikur i mbijetoi një shpërthimi bërthamor 4 herë më toksik se në Çernobil.

Zheleznogorsk: Këtu janë prodhuar sisteme të ndryshme hapësinore ruse.

Mirni: Një nga qytetet e pakta ruse, nga ku mund të lëshohen raketat balistike.

Shikani: Qendra kryesore e prodhimit të armëve kimike ruse.

Sarov: Një nga qendrat më të mëdha ruse për kërkimin bërthamor dhe prodhimin e raketave.

Znamensk: Njihet për testimin e raketave. Në vitet 1950, dyshohet se aty u përplas një UFO.

Burimi i lajmit: https://passportsymphony.com/closed-russian-cities/

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...