E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

10 milionë njerëz janë pozitivë me koronavirus

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Nga Ilir Beqja

Prej datës 27 qershor 2020, bota e kapërceu pragun e 10 milionë vetëve që janë zyrtarisht pozitivë me Covid-19. Edhe fatalitetet prej apo me Covid-19 janë mbi 500 mijë vetë.

Sipas kontinenteve, rastet pozitive dhe fatalitetet janë si vijon:

Raste Fatalitete
Amerike e Veriut 3,022,268 165,418
Amerike e Jugut 2,102,161 81,027
Afrike 374,596 9,519
Azi 2,164,644 53,872
Europe 2,401,452 190,469
Oqeani 9,273 126
Total 10,074,394 500,431

Amerika e Veriut është kontinenti me më shumë raste. Evropa është kontinenti me numrin më të madh të fataliteteve.

Gjatë pandemisë së Covid 19, treguesit kryesorë që janë përdorur më shumë për të vlerësuar përhapjen e sëmundjes dhe krahasuar në vende të ndryshme janë: raste, fatalitete dhe testime për 1 milion banorë.

10 vendet me numrin më të madh të rasteve pozitivë për 1 milion banorë në botë paraqiten në grafikun në vijim. Vendi më i prekur rezulton të jetë Katar me 3,3 % të popullsisë së vendit. Në 10 vendet më të prekura në botë nuk ka asnjë vend evropian.

Ndërsa në Evropë, 10 vendet më të prekura ilustrohen në grafikun në vijim. Kryeson Luksemburgu. Më tej janë Bjellorusia dhe Suedia, vendet të cilat nuk morën masa të forta shtrënguese si shumica dërrmuese e vendeve të botës.

Lexo edhe :   Bilanc i rëndë në Kosovë/ 224 raste të reja dhe 10 humbje jete

10 vendet me numrin më të madh të fataliteteve për 1 milion banorë janë kryesisht në Evropë. Vetëm SHBA-të dhe Kili janë jashtë Evrope. Bie në sy se vendet me më shumë fatalitete janë vende të zhvilluara.

Ndërsa në Evropë vendet me numrin më të madh të fataliteteve për 1 milion banorë janë vende të Evropës Perëndimore.

Lexo edhe :   "Policia ka emrat e të infektuarve", gjobitet 37-vjeçarja që kishte dalë nga shtëpia (VIDEO)

Testimet janë vlerësuar si një instrument i rëndësishëm në mbajtjen në kontroll të pandemisë.

Në botë, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrein kanë testuar më shumë se 30 % të popullsisë së vendit të vet.

Në Evropë, testimet për 1 milion banorë të popullsisë i kryeson Luksemburgu i cili ka testuar 27 % të popullsisë së vendit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Maqedonia e Veriut shënon numrin më të lartë të rasteve në katër ditët e fundit

Maqedonia e Veriut ka shënuar një rritje të rasteve të reja me koronavirus në orët e fundit. Sipas Worldometers, në 24 orët e fundit në...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Përshtatja e turizmit: Golemi zëvendëson Turqinë me “all inclusive”

Mungesa e turizmit të organizuar në zonën e Golemit, për shkak të pandemisë, shtroi pikëpyetjen e mbijetesës së shërbimit “all inclusive” që po ofrohej...

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit. Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa...

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja shqiptare, Ana Golja është vlerësuar së fundmi me një çmim të rëndësishëm në një festival në Kanada. Përmes një postimi në Instagram,...