E diel, 9 Gusht, 2020
35 C
Tirana

10 kandidatët me pasurinë më të madhe për president të Amerikës

Më të lexuarat

Pronari i hotelit në Tushemisht nxjerr emrat e dy autorëve të atentateve

Pronari i hotel “Voloreka” në Pogradec, Jetmir Muçllari, ka dhënë emra konkretë se cilët beson ai se fshihen pas dy atentateve në hotelin e...

Pandemia në vend/ Pipero: E them me sinqeritet se jemi të lodhur

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero foli së fundmi për ngarkesën e madhe në spitalin e sëmundjeve infektive, si pasojë e koronavirusit. “E them me sinqeritet se...

Dy atentate në pak ditë në hotelin në Tushemisht, pamjet e kamerave nga atentati i parë

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, ku u regjistruan të shtëna me breshëri mëngjesin e sotëm, ka qenë në shënjestrën e një tjetër...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë regjistruar 124 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa 4...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

Ekzekutimi i 27-vjeçarit dyshohet të ketë qenë gjakmarrje, ja çfarë gjeti policia në vendngjarje

Zbardhen detaje të reja lidhur me ngjarjen e rëndë që u regjistrua sot në Vaun e Dejës, ku një 27-vjeçar u gjet i pajetë...

“Objektivi i atentatit ishte djali im”/ Flet pronari i hotelit në Tushemisht

Pronari i hotelit në Tushemisht, Jetmir Muçllari, që iu bë atentat me armë zjarri dy herë brenda javës, ka dhënë një prononcim për mediat. Ai...

Pandemia/ Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 135 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri ndërsa ka...

Pasuria marramendëse e Behgjet Pacollit

Ish zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka deklaruar pasurinë në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Bazuar në deklarimin e tij, ai ka pasuri në vlerë qindra miliona euro....

“Fushata të shtrenjta për të hedhur dyshim”, mesazhi i fortë i Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim së fundmi ka përcjellë një mesazh të fortë përmes një postimi në rrjetin social Twitter. Kim shkruan se...

Ata që marrin sfidën për të kandiduar në zyrën ovale, shpesh kanë pasuri të konsiderueshme në dispozicion të tyre.

Më poshtë, Business Insider liston disa nga njerëzit më të pasur që ndonjëherë kanë kandiduar – dhe në disa raste, të jenë zgjedhur në Shtëpinë e Bardhë, të organizuar në rendin rritës të vlerave të tyre neto.

Presidenti Thomas Jefferson kishte një vlerë ekuivalentin e 212 milion dollarëve sot.

Senatori republikan i vitit 2012, Mitt Romney bëri një pasuri prej 250 milion dollarësh duke drejtuar një firmë të kapitalit privat.

Pasuria prej 439 milion dollarësh e Redaktorit të Revistës Forbes Steve Forbes nuk e ndihmoi atë të sigurojë nominimin republikan në vitin 1996 ose 2000.

Pasuria e George Washington prej 525 milion dollarë e bën atë presidentin e dytë më të pasur në historinë amerikane.

Presidenti John F. Kennedy lindi në një familje jashtëzakonisht të pasur dhe u martua me një tjetër, duke i dhënë atij një vlerë neto prej 1 miliard dollarë.

Nënkryetari dhe kandidati presidencial i GOP Nelson Rockefeller kishte një pasuri prej 1 miliardë dollarë, kryesisht të trashëguar nga gjyshi i tij.

Ish menaxheri i fondit mbrojtës Tom Steyer ka përdorur pasurinë e tij prej 1.6 miliardë dollarë për të financuar nominimin demokratik 2020.

Me një vlerë neto aktuale prej 2.1 miliardë dollarë, Donald Trump është presidenti më i pasur në historinë e Amerikës.

Kandidati Ross Perot pati një pasuri prej 4,1 miliardë dollarësh.

Me një vlerë neto prej 55.9 miliardë dollarë, ish-kandidati i vitit 2020 Michael Bloomberg është më shumë se 17 herë më i pasur se presidenti aktual.

SCAN/ Burimi: Business Insider

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si të ulim stresin gjatë pandemisë

Ndërkohë që vazhdon pandemia e COVID-19, izolimi i detyrueshëm, distancimi fizik dhe problemet e tjera janë duke lënë pasojat e tyre tek niveli i...

Rrjeti i njohur social shpreh interes për blerjen e TikTok-ut

Kompania “Twitter Inc” i ka shprehur interesin kompanisë kineze “ByteDance” për të blerë operacionet në SHBA të aplikacionit “TikTok”, bënë të ditur për agjencinë...

Lacio po punon për shqiptarët, Muriqi dhe Kumbulla objektivat kryesorë

Lacio vazhdon të këmbëngulë për futbollistët shqiptarë! Italiania “Gazzetta dello Sport“ i ka kushtuar një artikull të plotë faktit se drejtori sportiv i saj po...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

Protestat në Liban, jep dorëheqjen ministrja: Nuk përmbushëm detyrën tonë

Libani është përfshirë nga protesta të dhunshme pas shpërthimit të fuqishëm i cili i mori jetën 150 personave në Beirut. Ndërkohë, mësohet se protestat kanë...