E hënë, 18 Janar, 2021
-1 C
Tirana

10 kandidatët me pasurinë më të madhe për president të Amerikës

Ata që marrin sfidën për të kandiduar në zyrën ovale, shpesh kanë pasuri të konsiderueshme në dispozicion të tyre.

Më poshtë, Business Insider liston disa nga njerëzit më të pasur që ndonjëherë kanë kandiduar – dhe në disa raste, të jenë zgjedhur në Shtëpinë e Bardhë, të organizuar në rendin rritës të vlerave të tyre neto.

Presidenti Thomas Jefferson kishte një vlerë ekuivalentin e 212 milion dollarëve sot.

Senatori republikan i vitit 2012, Mitt Romney bëri një pasuri prej 250 milion dollarësh duke drejtuar një firmë të kapitalit privat.

Pasuria prej 439 milion dollarësh e Redaktorit të Revistës Forbes Steve Forbes nuk e ndihmoi atë të sigurojë nominimin republikan në vitin 1996 ose 2000.

Pasuria e George Washington prej 525 milion dollarë e bën atë presidentin e dytë më të pasur në historinë amerikane.

Presidenti John F. Kennedy lindi në një familje jashtëzakonisht të pasur dhe u martua me një tjetër, duke i dhënë atij një vlerë neto prej 1 miliard dollarë.

Nënkryetari dhe kandidati presidencial i GOP Nelson Rockefeller kishte një pasuri prej 1 miliardë dollarë, kryesisht të trashëguar nga gjyshi i tij.

Ish menaxheri i fondit mbrojtës Tom Steyer ka përdorur pasurinë e tij prej 1.6 miliardë dollarë për të financuar nominimin demokratik 2020.

Me një vlerë neto aktuale prej 2.1 miliardë dollarë, Donald Trump është presidenti më i pasur në historinë e Amerikës.

Kandidati Ross Perot pati një pasuri prej 4,1 miliardë dollarësh.

Me një vlerë neto prej 55.9 miliardë dollarë, ish-kandidati i vitit 2020 Michael Bloomberg është më shumë se 17 herë më i pasur se presidenti aktual.

SCAN/ Burimi: Business Insider

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA/ Trupat e Gardës nën shqyrtim nga FBI-ja mes frikës nga sulme të brendshme

Pjesëmarrësit në një provë për inaugurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden u evakuuan të hënën nga krahu Perëndimor i Kapitolit me urdhër të...

Befason Çiljeta: Do votoj Ramën, demokratët janë të zhgënjyer nga Basha

Do të mbahet mend si një nga këngëtaret që ka qenë e pozicionuar hapur krah Partisë Demokratike, madje ka qenë pjesë e disa mitingjeve...

Nga këmbët tek buzëqeshja: Vipat që kanë siguruar pjesë të trupit të tyre

Njerëzit e famshëm janë të njohur për bërjen e gjërave të pazakonta dhe për shpenzimin e shumave të mëdha. Ndërkohë, disa prej tyre kanë...

Pse populli nuk e kupton, që zgjedhjet e 25 prillit janë shitur nga Basha?

Nga: Kreshnik Spahiu 5 vjet më parë kam përjetuar një nga ngjarjet më të hidhura në politikë. Isha në Peshkopi gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet...

Gjermani, kush nuk pranon karantinën do të mbahet në qëndra paraburgimi

Gjermanët që refuzojnë të karantinohen pasi rezultojnë pozitiv ndaj Covid do të mbahen në qendrat e paraburgimit sipas rregullave të reja të përgatitura nga...