E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

”10 javë të vështira”/ Ministri gjerman: Pritet të ketë mungesë vaksinash

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, deklaroi ditën e sotme se për një periudhë 10 javore do të ketë mungesa të vaksinave anti-covid.

Ai është shprehur se Gjermania mund të përballet me një mungesë të vaksinave deri në muajin prill.

“Ne do të kemi akoma të paktën 10 javë të vështira me një mungesë vaksine,” -tha Jens përmes një postimi në rrjetet sociale.

Deklarata e  Spahn, vjen në mes të një mosmarrëveshjeje midis BE dhe prodhuesit të vaksinave AstraZeneca rreth mungesave të furnizimit.

Spahn tha se ai donte të ftonte kompanitë farmaceutike dhe prodhuesit e vaksinave në një takim, për t’u siguruar që Evropa të marrë pjesën e saj të duhur të dozave.

Deri më tani në Gjermani 55,504 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa nurmi i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në 2,182,948.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...