E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

“1 mandat 300 mijë euro”, opozita në protestë

Opozita s’ka qëndruar duarkryq, në kohën kur zhvillohet seanca parlamentare. Të rinjtë e Forumit Rinor të Partisë Demokratike janë vendosur para Kuvendit, ndërsa janë pajisur me pankarta e banderola kundër qeverisë.

Nuk mungonte edhe një stendë me mbishkrimin ‘Parlamenti i krimit’, ku të rinjtë ‘shisnin’ mandate.

“Një mandat 300 mijë euro, hajde mandate. Tre mandate 1 mln euro! Hajde mandate se u mbush, hajde mandate se u mbush Parlamenti”, thërrisnin të rinjtë e FRPD.

Pasi është konkluduar se KQZ ka vepruar në përputhje me Kushtetutën, tre deputetë nga lista e kandidatëve të Partisë Demokratike nga listat e 2017, kanë bërë betimin në seancën e sotme plenare. Tre deputetët e rinj janë Korab Lita, nga lista e Tiranës, Arlind Çarçani në Korçë dhe Halil Jakimi në Dibër. Me tre deputetët e rinj, numri i ligjvënësve në Kuvend shkon në 102.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...