E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

​Grenell: Nëse Kosova e Serbia duan dollarët amerikanë, atëherë duhet…

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Richard Grenell, deklaroi sonte se “në tryezë” në Uashington të enjten do të jenë vetëm cështjet ekonomike, por ai nuk përjashtoi mundësinë që çështje të tjera do të hapen në bisedime.

“Të enjten, do të ketë çështje ekskluzive ekonomike në tryezë dhe unë pajtohem me presidentin Aleksandar Vuçiq se askush nuk e di se cilat çështje do të diskutohen të premten,” tha Grenell në një bisedë në internet me një grup gazetarësh.

Ai ju përgjigj edhe pyetjes nëse një nga temat e takimit të ardhshëm të delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës do të jetë njohja reciproke.

“Ky është një nga problemet me të cilat përballemi vazhdimisht – që publiku dhe politikanët ta shikojnë këtë proces vetëm në mënyrë të njëanshme. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë të premten, çfarë do të ndodhë të hënën”, shtoi zyrtari amerikan, duke shtuar se procesi është çështje e krijimtarisë, jo e shkencës.

Lexo edhe :   Grenell: Donald dhe Ivanka Trump do të vizitojnë Serbinë

I pyetur nëse delegacioneve mund t’u ofrohet një marrëveshje e ngjashme me atë të arritur midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, Grenell tha se nuk mund t’i përgjigjet kësaj pyetjeje.

“Çdo çështje do të diskutohet dhe kjo varet nga palët nëse ata kanë dëshirë të diskutojnë të gjitha çështjet. Shtetet e Bashkuara, siç deklaron ai, nuk kanë një plan sekret dhe nuk kanë asgjë për të kërkuar nga palët. E vetmja gjë që ata do të kërkojnë është që nëse palët duan ndihmë nga SHBA, nëse duan dollarë amerikanë, atëherë duhet përparim ekonomik. Ne nuk duam t’i shpenzojmë paratë tona dhe të qëndrojmë të vendosur,” tha ambasadori Grenell.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...